«

»

apr 26 2016

Lägerinfo ”Välkommen 2016”

Det är dags för UV-läger.

Följ med och gör det till årets bästa vecka!

Under veckan händer roliga saker med scouting som tema. Det är projekt, vandring, marknad mm. Lek och bad är förstås med i planen. Varje förmiddag ser vi ett drama och då tar vi reda på vad det står i Bibeln. På kvällarna är det lägerbål.  Det händer så mycket kul! Vid sjön Fegen blir det nio byar. På tisdagen bygger vi tillsammans upp kök och annat som behövs i byn. På kvällen blir det invigning och det första lägerbålet. Till sist är det dags att krypa in i tältet!

Välkommen med!

/Ledarna i Rydaholms UV-scoutkår

DELTAGANDE KÅRER

Backa, Broaryd, Burseryd, Fiskebäck, Horda, Laholm, Lidhult, Onsala, Opal, Rydaholm

Ladda ner din egen lägertidning här!

Ladda ner anmälningsblanketten här!

Vägbeskrivning till lägret