«

»

feb 22 2021

UV-scout – Popcornpopparpepp

I popcornpopparpepp får vi upp ögonen för hur svårt det är att klara sig utan el och energi. Men precis som popcornet kan förvandlas från ett trist majskorn till ett underbart snacks så kan vi vara med och förvandla världen genom nya, smarta och innovativa idéer. Kanske har ni en blivande uppfinnare i gruppen?

Kolla in veckans film från UV-scout och testa hemma med familjen (inte själv utan vuxen).
Ungefär 1 miljard människor i världen lever i energifattigdom, det betyder att de inte har elektricitet. Diakonia är Equmeniakyrkans och Svenska Alliansmissionens biståndsorganisation som arbetar för en rättvis, jämlik och hållbar värld för alla.

GLOBALA MÅLEN

för hållbar utveckling

Världens ledare har förbundit sig till 17 globala mål för att uppnå fyra fantastiska saker till år 2030: • avskaffa extrem fattigdom • minska ojämlikheter i världen • lösa klimatkrisen • främja fred och rättvisa Genom de Globala målen för hållbar utveckling kan det här uppnås.
Lär dig mer och ta reda på vad du kan göra för att #BliMålmedveten på www.globalamålen.se
Direktlänk till Mål 7.